Praca spedytora bez wątpienia jest bardzo satysfakcjonująca, ale również odpowiedzialna i wymagająca pewnych wrodzonych kompetencji. W związku z dynamicznym rozwojem branży spedycyjnej część z was zapewne zastanawiała się, w jaki sposób zostać spedytorem. Poniżej przedstawiamy odpowiedź na to pytanie.
Czym zajmuje się spedytor?
Na początek warto sprecyzować, czym tak dokładnie zajmuje spedytor. Jego głównym zadaniem jest zaplanowanie całej trasy, jaką pokonuje transport towarów. Spedytor wyszukuje najlepszy i najkorzystniejszy dla klienta środek transportu krajowego bądź transportu międzynarodowego, negocjuje stawki oraz zdalnie nadzoruje przesyłkę podczas jej drogi do klienta. Praca ta polega na codziennym komunikowaniu się z szeregiem interesantów – klientami, kierowcami, przewoźnikami, kontrahentami oraz współpracownikami. W wielu firmach spedycyjnych do zadań spedytora należy także prowadzenie dokumentacji, rozliczanie zleceń i podpisywanie umów.
Jak zostać spedytorem?
Obecnie nie ma kierunków studiów wyższych przygotowujących ściśle do pracy spedytora. Wśród pracodawców preferowane są takie kierunki jak: transport i logistyka, ekonomia lub zarządzanie. Ponieważ w firmach spedycyjnych często koordynuje się transport międzynarodowy, spedytor powinien znać przynajmniej jeden język obcy: angielski, niemiecki, rosyjski lub hiszpański. Warto jednak zaznaczyć, że praca ta nie wymaga ścisłego kierunkowego wykształcenia – skuteczność spedytora determinuje jego doświadczenie, wiedza, umiejętności komunikacyjne i pewien zestaw cech charakteru. Nawet jedynie dwuletnie doświadczenie spedytora jest bardziej wartościowe, niż dwa lata studiów, które nastawione są wyłącznie na teorię. Dlatego warto budować swoją pozycję na runku najwcześniej jak to możliwe!
Cechy dobrego spedytora
Nadzorowanie transportu towarów wymaga koordynacji wielu czynników jednocześnie. Dobry spedytor ma świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności oraz odnajduje się w mnogości powierzonych mu zadań, dlatego predyspozycje leżące w charakterze potencjalnego spedytora są tak istotne. Wśród cech dobrego spedytora można wyróżnić:
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów;
- odporność na stres;
- wysokie poczucie odpowiedzialności;
- predyspozycje do prowadzenia negocjacji;
- zdolności organizacyjne;
- podzielność uwagi;
- charyzmę;
- dobrą pamięć;
- zdolność myślenia analitycznego i strategicznego.
Dla kogo jest to praca?
Przede wszystkim dla osób posiadających odpowiedni charakter, lubiących nieprzewidywalność i kontakt z ludźmi. Przewóz towarów, szczególnie podczas transportu międzynarodowego, może nieść za sobą niespodziewane sytuacje, z którymi spedytor będzie musiał się zmierzyć. Dlatego ta praca to ciągła przygoda i wyzwania, które potrafią przynosić dużo satysfakcji.